نویسنده: فرج اله دهداری نژاد - دوشنبه ۱۳٩۳/٥/٢٧

بعضی از علاقه مندان که برای خرید گل و گیاه به مرکز فروش اینجانب ((بهبهان در گل))مراجعه می نمایند از زردی و عدم نشاط گیاهان باغچه منزلشان صحبت می کنند با پرسش و پاسخ متوجه می شوی که هیچگونه اطلاعاتی در رابطه با تغذیه گیاهان ندارند،برای آنها توضیح می دهم که گیاهان برای تغذیه به یک عده عناصر احتیاج دارند. البته مقدار این عناصر برای انواع مختلف گیاهان متفاوت است.

در اغلب خاکها،مقدار نسبی این عناصر مطابق احتیاجات طبیعی گیاه نیست پس برای بدست آوردن محصول کافی و یا رشد مطلوب لازم است هر ساله مواد مورد نیاز را به خاک افزود.

تعداد عناصر مورد نیاز گیاه 16 عنصر می باشد که عبارتند از:اکسیژن،هیدروژن، کربن،ازت،فسفر، پتاس، گوگرد،کلسیم،منیزیم،آهن،روی،بر،منگنز،کلر،مس و مولیبدن می باشد سه عنصر  اکسیژن،هیدروژن و کربن   به وفور در آب و هوا موجود است عناصر اصلی که بیشتر مورد نیاز گیاه است شامل:ازت،فسفر،پتاس،کلسیم،گوگردمنیزیم سایر عناصر هم به مقدار کم مورد نیاز است.

لذا برای تقویت گیاهان موجود در باغچه ها اقدام به تهیه بسته های کود شیمیایی کاملی کرده ام که شامل عناصر مورد نیاز گیاه است کردهام و طی 10 سال گذشته استفاده کنندگان از آن راضی بوده اند.از اول مهر ماه در گلفزوشی عرضه می شود .
نویسنده: فرج اله دهداری نژاد - یکشنبه ۱۳٩۳/٥/٢٦

هرکس به فراخور شغل یاعلاقه مندی، به اشیاء ، اجسام و موجودات اطراف خود نظر می افکند. از آنجائیکه من علاقه خاصی به گیاهان دارم به هر کجا که می روم به تنوع گیاهی آنجا توجه دارم. حدود سه سال پیش که برای خرید نهال به یکی از مراکز پرورش نهال در شهر ستان دزفول رفته بودم. درختی در محوطه نهالستان توجهم را جلب کرد. کسی از اسم علمی یا نام فارسی متداول آن اطلاع نداشت. اسامی مختلفی را هم که بیان می­کردند در هیچ  یک از منابع علمی نیامده بود. سال گذشته  موقعی که در حال عبور از خیابانی در شهرمان « بهبهان » بودم ، تاج درختی که از دیوار خانه ای بیرون آمده بود نظرم راجلب کرد. دقت که کردم دیدم این هم از همان گونه درختی است که در دزفول دیده ­ام. بالاخره پس از مطالعه منابع مختلف، پس از گذشت سه سال، موفق به شناسایی آن شدم.

گونه گیاهی «خرنوب » با نام علمی    Ceratonia   siliqua و نام عمومی   Carob tree  یا Johns    bread  ازخانواده Fabaceae  که در بعضی منابع  Caesalpiniaceae قید شده است.این گیاه درختی است به ارتفاع تا پانزده متر، همیشه سبز، دارای تاج گسترده و نیمه کروی و تنه ضخیم با پوست زبر قهوه ای و شاخه های محکم می باشد. برگها مرکب به  طول ۱٠ تا ٢٠ سانتیمتر، دارای آرایش متناوب، این گیاه  در گذشته بطور گسترده ای برای تولید دانه کشت می شده است . 


ادامه مطلب ...نویسنده: فرج اله دهداری نژاد - یکشنبه ۱۳٩۳/٥/٢٦

     قابل توجه علاقه مندان گل و گیاه ، کسانی که دوست دارند به ازدیاد نباتات در سطح محدود بپردازند . همانطور که میدانید برای ریشه دار کردن قلمه گیاهان نیاز به کنترل حرارت و رطوبت می باشد . من دارای یک گلدان گیاه « فرشید » و یک گلدان گیاه « سارا » هستم . امسال اقدام به تکثیر این دو گیاه از طریق قلمه زدن گرفتم . برای این کار اقدام به خرید چند باکس پلاستیکی درپوش دار مطابق تصویر نمودم. در هر باکس دوازده گلدان کوچک را که پراز مخلوطی از خاکبرگ و ماسه بادی  بود  و  قلمه های این دو گیاه را درآن کاشته بودم در نورگیر خانه ام نگهداری کردم . هرچند مدت یکبار درپوش باکس را باز کرده و آبیاری و هوادهی می کردم . پس از حدود یک ماه قلمه ها شروع به ریشه دهی می نمودنند. سپس آنها را به گلدانهای بزرگتر منتقل می کردم . از اول امسال تاکنون در حدود دویست گیاه فرشید و دویست و پنجاه گیاه سارا  ازاین طریق تولید نموده ام که به یاری خداوند در اول مهرماه آنها را در مرکز فروشم  « بهبهان در گل »عرضه می کنم.


ادامه مطلب ...نویسنده: فرج اله دهداری نژاد - یکشنبه ۱۳٩۳/٥/٢٦

به نام ایزد دانا

          من از درس حرفه و فن دوره راهنمایی به امور باغبانی تمایل پیداکردم. با قبولی در رشته باغبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز این علاقه مندی تشدید شد. در دوران خدمت سربازی هم به تولید نهال برای جهاد خودکفایی لشکر نود و دو زرهی خوزستان مشغول بودم / برای اولین شغل هم در سال 1367 به شهرداری شهرستان بهبهان رفتم و بعنوان کارشناس مسئول فضای سبز بصورت قراردادی یکساله  مشغول بکار شدم . به علت شرایط نامساعد شهرداری بعد از پایان قرارداد به اداره کشاورزی رفتم . ولی به فعالیت در زمینه فضای سبز ادامه دادم .

         در سال 1378 همای سعادت برشانه تعدادی از پرسنل مدیریت کشاورزی بهبهان نشست تعدادی از آنها را به بازدید و دوره های آموزشی خارج از کشور فرستادند. من به کشور انگلستان برای یک دوره چهل روزه دررابطه با ترویج کشاورزی فرستاده شدم . از آنجایی که از دیر باز علاقه مند به مسائل فضای سبز بودم در مدت کوتاهی که در انگلیس بودم به بررسی و تحقیق و پرس و جوی زیادی در آنجا شدم .

انگلستان در زمینه فضای سبز دارای یک برنامه جامع و بسیار عظیم به نام « انگلستان در گل » می باشد که از سالهای نه چندان دور شروع شده و همچنان با شدت ادامه دارد تعداد محدودی از رئوس برنامه های آنها بشرح زیر می باشد .

1 – افزایش آگاهی های عمومی در رابطه با شناخت نقش فضای سبز در زندگی امروزه

2 – گردآوری و سلکسیون گونه های موجود در انگلستان

3 – تحقیق و بررسی و جمع آوری و تکثیر گونه های گیاهی که درسایرمناطق جهان باشرایط آب و هوایی انگلستان رشد می کنند.

4 – احداث بزرگترین گلخانه جهان به شکل بالنهای بسیار عظیم به منظور جمع آوری و نمایش تعداد بسیار زیادی از گونه های گیاهی دنیا بطوری که هر شرایط آب و هوایی دارای قسمت مربوط به خود می باشدو سالیانه میلیونها نفر از آن بازدید می نمایند.

5 – برگزاری جشنواره های مختلف از قبیل جشنواره بهترین گل آرایی ، جشنواره بهترین گلهای خانگی و جشن دوستی با درختان

6 – کاشت یک درخت به مناسبت تولد هر فرزند در پارکهای شهر محل سکونت

7 – تزئین گیاهی نمای ساختمانها ( پنجره ، بالکن ، تراس )

8 – ارایه فهرست آفات و بیماریها و راههای پیشگیری و مبارزه با آفات و امراض

9 – تولید انواع گلدانهای زیبا و فانتزی

10 – برنامه تغذیه گیاهان با کودهای آلی و شیمیایی

11 – تدارک بخش خصوصی قوی با مراکز تولید و فروش نهال ،نشاء ، بذور و . . .

پس از بازگشت به ایران ،  با اقتباس از برنامه های  آنها ،خدمات فضای سبز « بهبهان در گل »را تاسیس نمودم و در حد توانایی خود به پیگیری بعضی از آن برنامه ها در شهرمان اقدام کردم.

 
نویسنده: پرشین بلاگ - شنبه ۱۳٩۳/٥/٤
بنام خدا

كاربر گرامي

با سلام و احترام

پيوستن شما را به خانواده بزرگ وبلاگنويسان فارسي خوش آمد ميگوييم.
شما ميتوانيد براي آشنايي بيشتر با خدمات سايت به آدرس هاي زير مراجعه كنيد:

http://help.persianblog.ir براي راهنمايي و آموزش
http://news.persianblog.ir اخبار سايت براي اطلاع از
http://fans.persianblog.ir براي همكاري داوطلبانه در وبلاگستان

در صورت بروز هر گونه مشكل در استفاده از خدمات سايت ميتوانيد با پست الكترونيكي :
support[at]persianblog.ir

و در صورت مشاهده تخلف با آدرس الكترونيكي
abuse[at]persianblog.ir
تماس حاصل فرماييد.

با تشكر

مدير گروه سايتهاي پرشين بلاگ
مهدي بوترابي

http://ariagostar.com