نویسنده: فرج اله دهداری نژاد - شنبه ۱۳٩۳/٦/٢٩

سعدی علیه الرحمه  چه زیبا سروده است  :

«برگ درختان سبز در نظر هوشیار                   هر ورقش دفتری است از معرفت کردگار»

در مطالعات گیاهشناسی که انجام می دهم گاهی اوقات به نباتات گلداری برخورد می کنم که شکل گلهای آن ،انسان را حیران می کند این درخت یکی از دیدنی ترین  آنهاست .

 درخت  «چرخ آتشین » با نام علمیStenocarpus    sinuatus و نام عمومی  Firewheel  tree از خانواده  Proteaceae دارای بیش از سی گونه ، اگرچه بومی جنگلهای بارانی استرالیا بوده است ولی به مرور زمان در بسیاری از مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیا گسترش یافته است .

درختی است همیشه سبز به ارتفاع 9 تا 12 متر ولی می تواند تا 40 متر بالا رود .برگها متناوب ، دارای فرمهای متنوع ، ساده تا پنجه وار ، نسبتاً چرمی به طول 12 تا 20 سانتی متر ،رگبرگها درسطح و زیر برگ واضح و مشخص ،حاشیه موجدار،در پائیز برگها تغییر رنگ می دهند طیفی از رنگهای زرد ، نارنجی ، قرمز یاقوتی و قرمز خونی ،این تغییر رنگ از درختی به درخت دیگر متتفاوت است و زیبایی خیره کننده ای را آشکار می سازد. تنه استوانه ای که تا 75 سانتیمتر قطر پیدا می کند ، دارای پوست خاکستری ناصاف و نامرتب ،  شاخه های جوان قهوه ای رنگ و جالب توجه ، گلها تزیینی ، دوجنسی یعنی دارای اندامهای نر و ماده ، به رنگ قرمز روشن تا نارنجی و گاهی زرد رنگ،به قطر 1تا2/1 اینچ که دارای یک قسمت  کروی گوی مانند در نو ک است . گلها در انتهای شاخه ها بوجود نمی آیند بلکه از زیر دمبرگها ظاهر می شوند و معمولاً بین 6تا20گل بشکل چتر در کنار هم قرار می گیرند و دایره ای به قطر 6 تا 15 اینچ را بوجود می آورند که یاد آور چرخهای واگن قطار می باشد . گلها درتابستان و پائیز  خودنمایی می کنند.میوه یک کپسول می باشد که قایق شکل و به طول 5تا10 سانتیمترو به عرض 2 سانتیمتر است.طول بذر ها 12 میلیمتر می باشد.

 


ادامه مطلب ...نویسنده: فرج اله دهداری نژاد - شنبه ۱۳٩۳/٦/۸

 اگرچه تنوع گونه های گیاهی در مناطق دارای آب و هوای گرم  و خشک محدود است . ولی گاهی گونه هایی پیدا می شوند که زیبایی خیره کننده و شگفت انگیز و عطر مسحور کننده و دل انگیزی دارند . یکی از این گونه ها ، پیچ زینتی رازقی می باشد . این گیاه با نام علمی      Jasminum     sambac از خانواده Oleaceae      ( زیتون ) است . اگرچه این گیاه دارای گونه های متعددی در سراسر دنیا می باشد . در شرایط آب وهوایی استان خوزستان ، سه گونه یا واریته از این جنس وجود دارد که همه ساله در مرکز گل و گیاهم« بهبهان در گل » برای فروش عرضه می شود .

الف  - رازقی با گلهای کم پر

ب – رازقی با گلهای نیمه پرپر

ج – رازقی با گلهای پرپر

بعضی از کشورها از گلهای این گیاه در صنایع عطر سازی و تولید چای معطر استفاده می کنند. هر یک از این گونه ها یا واریته ها دارای شکل برگ و فرم گل و نحوه رشد خاصی هستند که در پستهای آینده به تفکیک در مورد آنها مطلب نوشته خواهد شد .