نویسنده: فرج اله دهداری نژاد - یکشنبه ۱۳٩٤/۳/۳۱

نام فارسی: بهیمه

نام علمی: Bauhinia  purpurea   

نام انگلیسی: butterfly  tree 

 نام خانواده: Caesalpiniaceae (ارغوان

گونه گیاهی بهیمه شامل بیش از 200 گونه ، درختچه ای است خزان پذیر به ارتفاع 4تا6 متردارای برگهای بزرگ پروانه مانند  ، دمبرگدار ،با دمبرگی به طول 2تا5 سانتی مترو پهنکی به طول 7 تا 15 سانتی متر ،نسبتا درازتراز عرض برگ می باشد.

این درخت در دوره گلدهی بسیار زیباست، یکبار در سال گل  می دهد آنهم از اوایل فروردین تا اواخر اردیبهشت ، گلها درشت ،پنج گلبرگ دارند و قطر گلها 5/7 تا 5/12 سانتی متر می باشد ،معمولا گلهای بهیمه  به رنگهای ارغوانی روشن، صورتی، سفید، با سایه های قرمز، صورتی، بنفش، نارنجی، زرشکی و سفید هستند.

گل به نیام (نوعی میوه) بلندی به طول 10 تا 20 سانتی متر که دارای 5تا15 دانه می باشد تبدیل می شود . این درختچه با شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب بیشتر سازگار است ولی خود را با شرایط گرم و خشک خوزستان سازگار نموده است. برای کاشت در میادین ، پارکها و منازل مناسب است.

 


ادامه مطلب ...نویسنده: فرج اله دهداری نژاد - چهارشنبه ۱۳٩٤/۳/٢٧

با درود و سپاس فراوان به بینندگان عزیز وبلاگ«بهبهان در گل»در پست قبلی در مورد درخت «گواوا»توضیح داده ام.تعدادی از درختانی را که دو سال پیش توزیع کرده بودم و در باغات شهرستان بهبهان کشت شده بودند امسال به بار نشستند،تصاویر زیر از این درختان می باشند.امیدوارم این تجربه گشایش دریچه ای بسوی افزایش تعداد گونه های درختان میوه در استان خوزستان باشد.
نویسنده: فرج اله دهداری نژاد - چهارشنبه ۱۳٩٤/۳/٢٧

 درخت میوه گواوا با نام علمیPsidium guajava ونام انگلیسیApple gauava از خانواده   Myrtaceae   درختچه ای است بزرگ یا درختی است کوچک به ارتفاع3 تا6/4 متر همیشه سبز که بومی مکزیک حوزه دریای کاراییب و امریکای جنوبی و مکزیک می باشد . ولی در تمام نقاط گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیا از جمله هند و کشورهای جنوب شرقی آسیا پراکنده شده است . از قدیم الایام وارد استانهای جنوبی کشور خصوصاً سیستان و بلوچستان و استان هرمزگان شده و در سالهای اخیر باغات وسیعی از ارقام اصلاح شده آن ایجاد شده است .برگها متقابل ،  بیضی یا مستطیل بیضی تا حدودی نامنظم به طول7 تا16 و به عرض 3 تا 15 سانتیمتر ، نسبتاً چرمی با رگه های موازی آشکار و کم و بیش پرزدار در قسمت زیرین می باشد، گلها سفید کم رنگ و خوشبو که به تنهایی و یا در خوشه های کوچک بر روی شاخه ها ظاهر می شوند


ادامه مطلب ...نویسنده: فرج اله دهداری نژاد - سه‌شنبه ۱۳٩٤/۳/۱٩

 گیاه ( الترنانتره  ) از جنس  Alternantheraدارای گونه ها و واریته های متعددی است . که بیشتر بعنوان گیاهان  پوششی استفاده می شوند. من اطلاعات دقیق گیاهشناسی به لحاظ گونه و واریته  از گیاهانی که تصاویرشان رادر وبلاگ گذاشته ام و ازیک جنس هستند ، ندارم .ولی تعدادی از آنها را در استان خوزستان سالهاست کشت و کار می کنیم . اگر دوستان از گونه ها و واریته های آن اطلاعات  دقیقی دارند لطفا  در ارسال آن به ایمیلم   faraj.dehdari@yahoo.com  اقدام نمایند.

این گیاه از خانواده Amaranthaceae است .گیاهانی هستند همیشه سبز چند ساله به طول 15تا 45 سانتی متر که در آفتاب کامل یا نیمه سایه رشد و نمو می کند. گلها کوچک یا بعبارت بهتر ریز ، به رنگ سفید ،  این گیاه بیشتر بخاطر شاخ و برگ رنگیش کاربرد دارد. برگها سبز یا رنگی ،برنز  ، لکه لکه ،که در اثر سرما قرمز می شوند. نیاز به خاک مرطوب به طور مداوم دارد خاک بین دو آبیاری خشک نشود . از طریق قلمه به را حتی ازدیاد می یابد. در طراحی های فضای سبز از این گیاه برای شکل سازی و نوشتن کلمات استفاده می شود.

           

       


ادامه مطلب ...