نویسنده: فرج اله دهداری نژاد - سه‌شنبه ۱۳٩٤/٤/٢۳

     سالها قبل درختچه میخک هندی را در محوطه مرکز تحقیقات کشاورزی صفی آباد دزفول دیده بودم .از آن زمان تاکنون گه گاه با این گیاه در بعضی از فضاهای سبز استان خوزستان برخورد می کرد م . تا اینکه مهرماه سال گذشته تعداد سی اصله از آن را از یکی از تولید کنندگان نهال از شهرستان تنکابن خریداری و در مرکز فروشم « بهبهان در گل» عرضه کردم . البته بعضی از علاقه مندان گل و گیاه هم اظهار می داشتند که سالهای قبل آن را از شهرستان های دیگر تهیه و در باغچه منزل کاشته و از رشد ونمو آن رضایت دارند. این گیاه تحمل شرایط آب و هوایی خوزستان را داشته و در صورتی که در فضای سبز استقرار یافته کاشته شود به راحتی ماندگار خواهد بود .

میخک هندی با نام علمی  Pittosporum      tobira    از خانواده     Pittosporaceae   درخت  یا درختچه ای است همیشه سبز ،با رشد آهسته ، به ارتفاع  2.5تا 4 متر و گستردگی 1.5 تا 2 متر ، برگها ساده ،براق ،تخم مرغی شکل با آرایش متناوب بر روی ساقه ، طول برگ 5 تا12 وعرض برگ2 تا  3سانتی متر می باشد . رگه بندی برگ به شکل پر می باشد. گلها کوچک و بصورت خوشه ای در انتهای شاخه ظاهر می شود . هرگل دارای پنج گلبرگ ،به رنگ سفید خامه ای که به زودی به رنگ زرد تبدیل می شود.گلها اغلب معطر که در خوزستان در اوایل بهار ظاهر می شوند. اگرچه تحمل تابش مستقیم آفتاب را دارد ولی بهتر است در استانهای گرمسیری در مکانهای نیمه سایه کاشته شود. میوه ها کروی به طول  0.5اینچ ، پوشش میوه خشک یا سخت ، این جنس دارای در حدود 200 گونه می باشد که فرم و رنگ برگ و گل  در آنها متفاوت است. جهت متراکم شدن شاخ و برگ نیاز به هرس مداوم دارد ولی بهتر است هرس پس از پایان گلدهی صورت گیرد .از این گیاه به شکل گلدانی ، تک درخت و دیوار سبز استفاده می شود .  نیاز به خاک حاصلخیز با زهکشی خوب دارد. ازدیاد از طریق کاشت بذر و قلمه صورت می گیرد .گیاهی است متحمل به خشکی و تحمل به شوری بسیار بالایی دارد.


ادامه مطلب ...نویسنده: فرج اله دهداری نژاد - سه‌شنبه ۱۳٩٤/٤/۱٦

من ورودی سال 1358 رشته  باغبانی هستم از همان ابتدای شروع سال تحصیلی اشتیاق فراوانی در شناسایی گونه های گیاهی موجود در دانشگاه شهید چمران اهواز داشتم ، یکی از نباتات موجود در فضای سبز محوطه دانشکده کشاورزی ، گونه گیاهی فلوس بود :

          نام فارسی : فلوس

          نام علمی : Cassia  fistula

          نام انگلیسی : golden shower

          تیره :    Caesalpiniaceae

 گیاهشناسی فلوس :

 درختی به ارتفاع تا 12 متر است.

برگهای  مرکب به طول 20تا40 سانتی متر ، با 3تا8 جفت برگچه متقابل ، برگچه ها به  طول  5 تا 10 سانتی متر و چرمی است.

 گلها در گل آذین خوشه ای واژگون بسیار زیبا ،هر خوشه به طول 10 تا 50 سانتی متر ، زرد  رنگ که در اوایل بهار ظاهر میشود و به درخت حالت  رویایی و  دل انگیزی میدهد.

 

 


ادامه مطلب ...نویسنده: فرج اله دهداری نژاد - یکشنبه ۱۳٩٤/٤/۱٤

     گونه گیاهی (تی وی تیا )با نام علمی :   Thevetia   neriifolia یا Thevetia    peruviana  از خانواده  :Apocynaceae گیاهی است گرمسیری به فرم درختی کوچک و یا درختچه ای بزرگ به ارتفاع تا 7 متر ولی معمولا به بلندی 3.5 تا 2.5 متر و با گستردگی1.5 تا2.4 متر ، دایمی ،همیشه سبز با برگهای باریک و نسبتا بلندبه  رنگ سبز براق  با آرایش متناوب برروی ساقه ،به طول 5.5 تا 15 و به عرض  0.5تا 1.5 سانتی متر ،گلها به رنگ زرد روشن  ، هلویی ، نارنجی و سفید ، قیف شکل با پنج گلبرگ پیچ خورده به طول 5 تا 7.5 و به عرض 2.5تا 4سانتی متر ، میوه ها تا حدودی سه گوش ، کمی گوشتی به قطر 5 سانتی متر ابتدا به رنگ سبز ولی در موقع رسیدن سیاه میشود . هر میوه دارای 2تا 4 بذر است .

  تی وی تیا  به صورت گسترده ای بعنوان یک گیاه زینتی کشت می شود در پرچین سازی هم از آن استفاده می شود . این گیاه به راحتی توسط بذر ازدیاد می یابد . ولی تکثیر از طریق قلمه هم انجام می گیرد . متحمل به کم آبی و باد است . بنا به نوشته منابع مختلف همه اجزا این درخت در صورت خوردن ، سمی بوده( مانند خرزهره )  و دارای عوارض سوء می باشند .این گیاه چندین سال است که وارد فضای سبزاستان  خوزستان شده و به علت تحمل پذیری بالا و گلدهی خوب به سرعت در حال افزایش است . نام  خاص Thevetia   یاد آوره  راهب فرانسوی   andere   Thevet سالهای 1516 - 1590 که در برزیل به کاوش مشغول بود ، می باشد.   

 


ادامه مطلب ...نویسنده: فرج اله دهداری نژاد - یکشنبه ۱۳٩٤/٤/۱٤

نام علمی  Sphagneticola trilobata

نام انگلیسی Singapore daisy

خانواده Asteraceae     

این گیاه بعنوان یک گیاه زینتی پوششی (ground cover)گیاهی است چند ساله و  دارای عادت رشد سریع ،  به طول 70 سانتی متر که گاهی 2متر یا بیشتر هم رشد می کند ارتفاع آن حدود سی سانتیمتر است .. اگر چه بومی آمریکای مرکزی ،حوزه دریای کارائیب،مکزیک تا آرژانتین است ولی در سرتاسر مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان خصوصاً کشورهای جنوب شرقی آسیا گسترش یافته است . برگها ساده و متناوب به طول4 تا 9و به عرض 2 تا 5سانتی متر ، سبز تیره در بالا و سبز کم رنگ در زیر ،با موهای سفید ساده ، حاشیه  برگ نامنظم  و دندانه دار ، شکوفه ها فراوان با یک گل انفرادی به قطر یک اینچ به رنگ زرد دارای دیسک به طول 4تا5 میلیمتر و  شبیه گلهای  آفتابگردان و جعفری که به تنهایی در انتهای ساقه ها از بهار تا پائیز  نمایان می شود.


ادامه مطلب ...نویسنده: فرج اله دهداری نژاد - سه‌شنبه ۱۳٩٤/٤/٩

نام  علمی  :     Hayne Punica  granatum var pleniflora

نام انگلیسی  :pumegrenateِ  Double 

نام خانواده  :  punicaceae

توضیح « تا آنجایی که اطلاعات من یاری می کند ما با سه واریته از گونه انار سروکار داریم ،که شامل انار میوه ای ، انار زینتی وانار گل می باشد .که در این گزارش در مورد انار گل بحث و تبادل نظر میکنیم .»

انار گل درختچه ای است سریع الرشد ،پر شاخ و برگ با پاجوشهای فراوان ،خزان کننده ، کم وبیش خاردار به ارتفاع   تا 6 متر ، با برگهای  ساده  ،دمبرگ کوتاه ، برگهابه طول 3 تا 6 و به عرض 1 تا 2 سانتی متر ،مستطیلی  - سرنیزه ای که نحوه قرار گرفتن آنها بر روی شاخه متفاوت و به سه فرم متناوب ،متقابل و فرآهم مشاهده می شوند.

مقایسه انار گل با انار معمولیادامه مطلب ...نویسنده: فرج اله دهداری نژاد - یکشنبه ۱۳٩٤/٤/٧

نام فارسی: سارا

نام انگلیسی: Malabar  spinach - Malbar climbing - Ceylon spinach    

نام علمی:   Basella  rubra 

از خانواده:   Basellaceae                   

گونه گیاهی سارا گیاهی است دائمی، همیشه سبز، سریع الرشد، نیمه گوشتی(شیره دار) با ساقه های نرم و پیچنده و بالا رونده که تا 10 متر درازا  می روند و به کمک قیم  می تواند رشد کند . ساقه این گیاه ارغوانی مایل به قرمز است . برگها به شکل قلب که سطح بالایی سبز و سطح زیرین دارای رگبرگهای متورم  بنفش رنگ  می باشد.


ادامه مطلب ...نویسنده: فرج اله دهداری نژاد - سه‌شنبه ۱۳٩٤/٤/٢

نام فارسی: بهشتی «بوته آتشین »

نام انگلیسی:  Scarlet  bush  

نام علمی: Hamelia   patens    

خانواده: Rubiaceae

    گونه گیاهی بهشتی درختچه ای است، خوش نما ، چشمگیر و سریع الرشد ، همیشه سبز و نیمه چوبی    ،که تا 6/4 متر ارتفاع پیدا می کند ولی معمولاً در ارتفاعی کمتر نگاه داشته می شود .این گیاه مخصوص نواحی گرم و مرطوب بوده ولی خود را با شرایط آب و هوایی گرم و خشک هم وفق داده است تعدادی از این گونه ی گیاهی در فضای سبز شهرهای استان خوزستان به صورت پراکنده وجود دارد . برگها معمولاً فرآهم سه تایی ، اما گاهی اوقات با بیش از هفت برگ در هر جوانه ، برگها بیضوی نوک دار به طول 7 تا 10 سانتی متر  و دمبرگدار می باشد.


ادامه مطلب ...