نویسنده: فرج اله دهداری نژاد - یکشنبه ۱۳٩٤/٦/٢٩

درختچه « پانسانیا »

         گونه گیاهی «پانسانیا» با نام علمی  Poinciana   pulcherrima  or     Caesalpinia     pulcherrima  از خانواده  Fabaceaeدرختچه ای است زینتی  همیشه سبز ،به ارتفاع تا سه متر، بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری قاره امریکا و غرب هند ،با توجه به گستردگی کشت آن در جها ن، منشاءآن دقیقا مشخص نیست ، هرس پذیر ،  برگها دو بار مرکب  ، به طول 20 تا 40 سانتی متر ،عموما به رنگ سبز روشن که در زمستان قرمز می شود . در مرکب اول هر برگ دارای 3 تا 10 جفت برگ   و در مرکب دو م هر برگ دارای   6 تا 10  جفت برگچه  ، هر برگچه به طول 15 تا 25 میلی متر و به عرض 10 تا 15 میلی متر است . دارای خارهای بسیار ریز روی ساقه ، گلها با آرایش گل آذین خوشه به طول بیش از بیست سانتی متر در انتهای شاخه ها ظاهر می شوند . هر خوشه دارای بیش از چهل گل است . هرگل دارای پنج گلبرگ نا متقارن به رنگهای زرد ، نارنجی ، قرمز  ، صورتی و مخلوط  می باشد. با پرچمهای قرمز بلند . میوه یک غلاف  سخت ، نازک و مسطح به رنگ قهوه ای به طول 6تا12 سانت ،هر غلاف دارای 8 تا 10 دانه سیاه یا قهوه ای تیره است .


ادامه مطلب ...نویسنده: فرج اله دهداری نژاد - سه‌شنبه ۱۳٩٤/٦/۱٧

درختچه «شاه پسند »

              شاه پسند درختچه ای با نام علمی Lantana      camara  از خانواده  Verbanacea   درختچه ای است همیشه سبز ،  که تا ارتفاع  4 متر هم رشد می کند   .ولی می بایستی با انجام هرس فرم ، بافت آن را متراکم نمایید .  این گیاه بومی مناطق استوایی قاره امریکا که به مرور زمان در بسیاری از مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان پراکنده شده است . برگها  ساده  ، متقابل  ، تخم مرغی شکل به طول تا 13 سانتی متر   و به عرض  7 سانتی متر  با آرایش متقابل ، دندانه دار، دارای بوی قوی ، دارای چین و چروک در سطح برگ یا هردو طرف ، ساقه ها چوبی ، مربع فرم و مودار ،  گلها کوچک به قطر  یک سانتیمتر، لوله ای با چهار گلبرگ کوچک  که به صورت  مجتمع در کنار هم در انتهای ساقه ها قرار می گیرند .  در طیف وسیعی از رنگ شامل زرد ،سفید ، قرمز ،نارنجی ، صورتی ، یاسی و بنفش ومخلوط  دیده می شود.  میوه درابتدا سبز به قطر پنج میلیمتر که بعد رسیدن به رنگ بنفش یا سیاه در می پآید . حاوی یک تا دو دانه ،ازدیا از طریق قلمه به راحتی صورت می گیرد . ولی با بذر هم تکثیر می شود. بعضی از واریته های شاه پسند در شرایط خوزستان به بذر می روند . گاهی تا 12000بذر بر روی یک بوته بوجود می آید. این گیاه  دارای خواص دارویی فراوان  می باشد.


ادامه مطلب ...نویسنده: فرج اله دهداری نژاد - یکشنبه ۱۳٩٤/٦/۱

گیاه « رویا»

               این گونه گیاهی با نام فارسی « رویا » و  با اسم علمی  Ruellia    tweediana  و نام عمومی  Mexican     bluebell    از خانواده   Acanthaceae    بوته ای است  گرمسیری ،چند ساله ،همیشه سبز ،گلدار، پاکوتا به ارتفاع حدود 50 سانتی متر و با گستردگی 22تا30 سانتیمتر ،که توسط گیاه شناس آلمانی آقای  August    grisebach     در سال 1879 نامگذاری شده است .گیاه « رویا » بومی مکزیک ،برزیل ،بولیوی ،آرژانتین ، پاراگویه و اروگویه می باشد . برگها باریک و دراز  ،نوک تیز به طول 6 تا 20 سانتی متر و به عرض 4 تا 20 میلیمتر به رنگ سبز تیره ویا کمی متمایل به بنفش ،با رگبرگهای برجسته ، برگها با آرایش مخالف بر روی ساقه مرتب شده اند. ساقه سبز تا بنفش  که در گیاهان مسن چوبی شده است . گلها قیف مانند بدون بو ، دارای پنج کاسبرگ سبز در پایه گل به طول 5 تا10 میلی متر و پنج گلبرگ به طول 5/2تا 4 سانتی متر به رنگهای صورتی ، بنفش و سفید که به صورت خوشه ای در بهار وپاییز به مدت طولانی در استان خوزستان بر روی گیاه جلوه گری می نمایند . در نهایت گل به میوه تبدیل می شود ، میوه به شکل کپسول به طول یک اینچ حاوی حدود بیست دانه که پس از خشک شدن کپسول ،دانه ها به شکل انفجاری پراکنده می شوند و در صورت مناسب بودن شرایط به راحتی جوانه می زنند. 

 

 

 


ادامه مطلب ...