درخت میوه گواوا با نام علمیPsidium guajava ونام انگلیسیApple gauava از خانواده   Myrtaceae   درختچه ای است بزرگ یا درختی است کوچک به ارتفاع3 تا6/4 متر همیشه سبز که بومی مکزیک حوزه دریای کاراییب و امریکای جنوبی و مکزیک می باشد . ولی در تمام نقاط گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیا از جمله هند و کشورهای جنوب شرقی آسیا پراکنده شده است . از قدیم الایام وارد استانهای جنوبی کشور خصوصاً سیستان و بلوچستان و استان هرمزگان شده و در سالهای اخیر باغات وسیعی از ارقام اصلاح شده آن ایجاد شده است .برگها متقابل ،  بیضی یا مستطیل بیضی تا حدودی نامنظم به طول7 تا16 و به عرض 3 تا 15 سانتیمتر ، نسبتاً چرمی با رگه های موازی آشکار و کم و بیش پرزدار در قسمت زیرین می باشد، گلها سفید کم رنگ و خوشبو که به تنهایی و یا در خوشه های کوچک بر روی شاخه ها ظاهر می شوند


میوه رسیده شیرین و معطر به شکل تخم مرغ یا گلابی شکل به قطر 5 تا 10 سانتی متر( اندازه میوه از زرد الو تا گریپ فروت )با رنگ گوشت از سفید ، صورتی تا قرمز در ارقام مختلف که علاوه بر خام خوری بعنوان دسر در تهیه سالاد، مربا ، ژله ،کمپوت ، بستنی ، کیک ، ترشی ، پودینگ و آب میوه استفاده می شود . با بذر ، قلمه ساقه و ریشه و پیوند به راحتی تکثیر می شود . از عطر آن در تهیه شامپو استفاده می شود.این  درختچه بسیار مناسب برای بونسای است و در هر دو آب و هوای مرطوب و خشک رشد می کند . در ارقام مختلف از 90 تا 150 روز بعد از گلدهی ، میوه آماده برداشت است . از برگ و پوست درخت و میوه نارس آن در طب سنتی و  صنایع رنگرزی استفاده می شود . بخاطر وجود اسید اسکوربیک از این میوه در جیره غذایی پرسنل ارتشها در جنگ جهانی دوم استفاده شده است . گواوا در انواع متنوع از خاکها از خاک رسی سنگین تا خاک شنی بسیار سبک کشت می شود.

 امسال تعدا د یکصد اصله نهال « گواوا » را تهیه کرده ام که از اواسط مهر ماه جهت علاقه مندان در مرکز فروش گل و گیاه خودم عرضه خواهم کرد . به امید افزایش سطح زیر کشت این میوه مقوی در استانهای جنوبی کشور مان« ایران»  از این گیاه بعنوان درختچه زینتی هم استفاده می شود .  موضوعات مرتبط:

تاريخ : چهارشنبه ۱۳٩٤/۳/٢٧ | ٧:٢٢ ‎ب.ظ | نویسنده : فرج اله دهداری نژاد | نظرات ()