نام فارسی: بهیمه

نام علمی: Bauhinia  purpurea   

نام انگلیسی: butterfly  tree 

 نام خانواده: Caesalpiniaceae (ارغوان

گونه گیاهی بهیمه شامل بیش از 200 گونه ، درختچه ای است خزان پذیر به ارتفاع 4تا6 متردارای برگهای بزرگ پروانه مانند  ، دمبرگدار ،با دمبرگی به طول 2تا5 سانتی مترو پهنکی به طول 7 تا 15 سانتی متر ،نسبتا درازتراز عرض برگ می باشد.

این درخت در دوره گلدهی بسیار زیباست، یکبار در سال گل  می دهد آنهم از اوایل فروردین تا اواخر اردیبهشت ، گلها درشت ،پنج گلبرگ دارند و قطر گلها 5/7 تا 5/12 سانتی متر می باشد ،معمولا گلهای بهیمه  به رنگهای ارغوانی روشن، صورتی، سفید، با سایه های قرمز، صورتی، بنفش، نارنجی، زرشکی و سفید هستند.

گل به نیام (نوعی میوه) بلندی به طول 10 تا 20 سانتی متر که دارای 5تا15 دانه می باشد تبدیل می شود . این درختچه با شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب بیشتر سازگار است ولی خود را با شرایط گرم و خشک خوزستان سازگار نموده است. برای کاشت در میادین ، پارکها و منازل مناسب است.

 


من اولین بار این درختچه را در سال 1358 در محوطه دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز مشاهده کردم با وجود اینکه درختچه بسیار زیبایی در زمان گلدهی می باشد ،شاید به دلیل خزان پذیر بودن و یک فصل گلدهی، همچنین طولانی نبودن دوره گلدهی و حجم زیاد غلاف بذر آنطور که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته فقط در تعداد معدودی سالیانه در خوزستان از طریق بذر و قلمه  ازدیاد می یابد که آنهم به اشتباه ارغوان نامیده می شود. این جنس دارای گونه ها و واریته های متعددی می باشد که در سراسر دنیا پراکنده اند به راحتی با بذر ازیاد می شود. این گیاه در شمال هندوستان و جنوب چین ،ایالات متحده امریکا ،جزایر هاوایی کالیفرنیا ،تگزاس ،فلوریدا و... دیده می شود و به آن درخت ارکیده هم می گویند.موضوعات مرتبط:

تاريخ : یکشنبه ۱۳٩٤/۳/۳۱ | ۸:۱٧ ‎ب.ظ | نویسنده : فرج اله دهداری نژاد | نظرات ()