نام فارسی: بهشتی «بوته آتشین »

نام انگلیسی:  Scarlet  bush  

نام علمی: Hamelia   patens    

خانواده: Rubiaceae

    گونه گیاهی بهشتی درختچه ای است، خوش نما ، چشمگیر و سریع الرشد ، همیشه سبز و نیمه چوبی    ،که تا 6/4 متر ارتفاع پیدا می کند ولی معمولاً در ارتفاعی کمتر نگاه داشته می شود .این گیاه مخصوص نواحی گرم و مرطوب بوده ولی خود را با شرایط آب و هوایی گرم و خشک هم وفق داده است تعدادی از این گونه ی گیاهی در فضای سبز شهرهای استان خوزستان به صورت پراکنده وجود دارد . برگها معمولاً فرآهم سه تایی ، اما گاهی اوقات با بیش از هفت برگ در هر جوانه ، برگها بیضوی نوک دار به طول 7 تا 10 سانتی متر  و دمبرگدار می باشد.


در تمام طول سال این بوته با انبوهی از گلهای لوله ای شکل با رنگ قرمز روشن یا قرمز نارنجی که در انتهای ساقه ها قرار دارند خود نمایی می کنند .هر گل حدود 9/1 سانتی متر  بلندی دارد و به صورت جفت جفت در انتهای ساقه بوجود می آیند . میوه ها به صورت سته آبدار با بذرهای فراوان،که بصورت انبوه است. فرآیند رسیدن میوه از نظر رنگ از سبز به زرد ،قرمز و سر انجام سیاه رنگ می شود. معمولا همزمان گلها و میوه ها در مراحل مختلف بر روی درختچه دیده می شود.

بوته آتشین، بومی بخشهای مرکزی و جنوبی فلوریدا ، غرب هندوستان ، آمریکای مرکزی ، آمریکای جنوبی ، کشورهای پاراگوئه و بلیوی است . ازدیاد آن بوسیله قلمه های چوب نرم و بذر انجام می شود.  

 موضوعات مرتبط:

تاريخ : سه‌شنبه ۱۳٩٤/٤/٢ | ۸:٠۱ ‎ب.ظ | نویسنده : فرج اله دهداری نژاد | نظرات ()