نام  علمی  :     Hayne Punica  granatum var pleniflora

نام انگلیسی  :pumegrenateِ  Double 

نام خانواده  :  punicaceae

توضیح « تا آنجایی که اطلاعات من یاری می کند ما با سه واریته از گونه انار سروکار داریم ،که شامل انار میوه ای ، انار زینتی وانار گل می باشد .که در این گزارش در مورد انار گل بحث و تبادل نظر میکنیم .»

انار گل درختچه ای است سریع الرشد ،پر شاخ و برگ با پاجوشهای فراوان ،خزان کننده ، کم وبیش خاردار به ارتفاع   تا 6 متر ، با برگهای  ساده  ،دمبرگ کوتاه ، برگهابه طول 3 تا 6 و به عرض 1 تا 2 سانتی متر ،مستطیلی  - سرنیزه ای که نحوه قرار گرفتن آنها بر روی شاخه متفاوت و به سه فرم متناوب ،متقابل و فرآهم مشاهده می شوند.

مقایسه انار گل با انار معمولیگلها درشت ، فوق العاده زیبا و دل انگیز ،به قطر 3 تا 4 و به طول 5/3 تا 5/7 و به عرض 5/3 تا 5 سانتی متر می باشد . گلها ی این گیاه بصورت انتهایی بر روی سیخکهایی به طول 1 تا  ...سانتی متر ظاهر می شوند کاسه گلها ضخیم و گوشتی بوده دارای تعداد زیادی گلبرگ عموماً به رنگ قرمز و قرمز مایل به نارنجی ولی واریته هایی به رنگهای زرد و سفید هم دیده می شود . گلها در بهار ظاهر می شوند.  این گیاه سازگار با مناطق معتدل ، نیمه گرمسیری و مناطق گرمسیری مرطوب بوده است.

      اولین بار این گونه گیاهی را من در بازدیدی که از کلکسیون انار مر کز تحقیقات کشاورزی استان یزد در سال 1377 داشتیم مشاهده کردم ، ولی بعدها در فضای سبز شهرهای شیراز ، اصفهان و ... دیده ام ، با توجه به اینکه تعداد گیاهان خزان کننده مناطق گرمسیری محدود می باشد و از آنجاییکه می بایستی در طراحی پارکها و فضای سبز مناطق گرمسیری  حداقل 20 درصد درختان و درختچه های خزان کننده برای القا جلوه فصل پاییز و زمستان وجود داشته باشد ،گیاه بسیار مناسبی برای این منظور می باشد .موضوعات مرتبط:

تاريخ : سه‌شنبه ۱۳٩٤/٤/٩ | ۸:۱۸ ‎ب.ظ | نویسنده : فرج اله دهداری نژاد | نظرات ()