نام علمی  Sphagneticola trilobata

نام انگلیسی Singapore daisy

خانواده Asteraceae     

این گیاه بعنوان یک گیاه زینتی پوششی (ground cover)گیاهی است چند ساله و  دارای عادت رشد سریع ،  به طول 70 سانتی متر که گاهی 2متر یا بیشتر هم رشد می کند ارتفاع آن حدود سی سانتیمتر است .. اگر چه بومی آمریکای مرکزی ،حوزه دریای کارائیب،مکزیک تا آرژانتین است ولی در سرتاسر مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان خصوصاً کشورهای جنوب شرقی آسیا گسترش یافته است . برگها ساده و متناوب به طول4 تا 9و به عرض 2 تا 5سانتی متر ، سبز تیره در بالا و سبز کم رنگ در زیر ،با موهای سفید ساده ، حاشیه  برگ نامنظم  و دندانه دار ، شکوفه ها فراوان با یک گل انفرادی به قطر یک اینچ به رنگ زرد دارای دیسک به طول 4تا5 میلیمتر و  شبیه گلهای  آفتابگردان و جعفری که به تنهایی در انتهای ساقه ها از بهار تا پائیز  نمایان می شود.


با بذر و قلمه ساقه  تکثیر می شود ،همچنین در اثر تماس ساقه با خاک در محل گره ها شروع به ریشه دهی می کند. اگرچه در شرایط محیطی گسترده ای رشد می کند ولی بهترین رشد را در مناطق آفتابی با زهکشی خوب و در خاکهای مرطوب بخصوص در ارتفاعات پائین دارد البته در مکانهای سایه هم بخوبی رشد می کند.متحمل به سطوح بالای شوری ،پوشش عالی زمین در آب و هوای گرم بخصوص برای حفظ خاک و کنترل فرسایش بسیار مناسب است . این گیاه دارای استفاده در طب سنتی ، شامل برگهای خرد شده به عنوان ضماد و یا دم کرده برای کاهش علائم سرماخوردگی و آنفلونزا می باشد .

برای اولین بار من این گیاه را در فضای سبز مناطق مختلف شهرک بعثت بندر ماهشهراز توابع استان خوزستان دیدم ، گویا یکی از مدیران پتروشیمی آن را از بندرعباس آورده بود . از آن زمان تاکنون در شهرهای جنوبی خوزستان ازدیاد یافته و در بعضی از نهالستانهای شهرستان دزفول و شوش تولید انبوه می شود . برای گلدانهای آویز یا گلدانهای نصب شده روی دیوارها وحاشیه چمن کاری و بلوارها  بسیار مناسب است از آنجایی که بسیاری از گیاهان نام فارسی مناسبی ندارند،کوشش من این است که با انتخاب نامهای مناسب به شناسایی گیاهان کمک کرده باشم ،با توجه به اینکه این گیاه با شروع فصل بهار رشد سریع و اعجاب انگیزی دارد این نام زیبا را برای آن انتخاب کرده ام البته در خوزستان به نامهای سزبکیا و سبزه کیا هم نامیده می شود.موضوعات مرتبط:

تاريخ : یکشنبه ۱۳٩٤/٤/۱٤ | ٧:۳٢ ‎ب.ظ | نویسنده : فرج اله دهداری نژاد | نظرات ()