درختچه «دارایی»

 درختچه « دارایی» با نام علمی   Duranta   repensیاDuranta   erecta   از خانواده  Verbenaceae  درختچه ای است همیشه سبز به ارتفاع  3تا 4 متر که تا 6متر هم بالا می رود برگها به رنگ سبز روشن ، ساده ،معمولا با حاشیه دندانه دار ، به شکل بیضی تخم مرغی ،با آرایش متقابل گاهی فراهم ، به طول  7وبه عرض 3/5 سانتی متر ،با دمبرگ به طول 1/5سانتیمتر است. گلها به رنگ آبی کم رنگ  ،ودر خوشه های طویل به طول 5تا 30سانتی متر ظاهر میشود.   هر گل متشکل از یک لوله نازک با پنج لوب مشخص به طول  9تا  18 میلی متر ، دارای یک بوی خفیف مانند وانیل ،میوه  کروی به رنگ سبز که در نهایت به رنگ زرد یا نارنجی تبدیل میشود .به قطر  5تا  14میلیمتر که در خوشه های بزرگ نمایان می شود، میوه ها دارای ماندگاری طولانی بر روی گیاه که به  آن زیبایی خیره کننده ای می دهد . در استان خوزستان گلها در دو فصل بهار و پاییز جلوه خاصی به این درخت می دهند .ازدیاد از طریق قلمه و گاهی بذر صورت می گیرد .


این گیاه بومی کشورهای امریکا ی جنوبی بوده ولی به علت تحمل طیف وسیعی از خاک و تحمل به خشکی بالا  به  طور گسترده ای بعنوان یک درختچه زینتی در تمام مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیا پراکنده شده . نام جنس این گیاه به افتخار گیاه شناس قرن پانزده ایتالیا  Durantes  نامگذاری شده . از این گیاه بصورت کشت تک بوته ،گروهی ، احداث پرچین و حتی کاشت در گلدان در طراحی های فضای سبز استفاده می شود . دارای نیاز آبی متوسط قابل کاشت در آفتاب کامل تا نیمه سایه را دارد .

این جنس دارای بیش از سی گونه و تعداد زیادی واریته می باشد در خوزستان و احتمالا ایران فقط گونه فوق وجود دارد   گونه ها یا واریته های زیر هم   بسیارمناسب برای شرایط آب و هوایی استانهای جنوبی کشور هستند .از باغهای گیاهشناسی وهمه عزیزانی که علاقه مند گل وگیاه هستند و به مسافرتهای خارج ازکشور می روند .در صورت امکان نسبت به وارد نمودن آن به کشور اقدام نمایند.موضوعات مرتبط:

تاريخ : چهارشنبه ۱۳٩٤/٥/٧ | ٩:۳۸ ‎ب.ظ | نویسنده : فرج اله دهداری نژاد | نظرات ()