سعدی علیه الرحمه  چه زیبا سروده است  :

«برگ درختان سبز در نظر هوشیار                   هر ورقش دفتری است از معرفت کردگار»

در مطالعات گیاهشناسی که انجام می دهم گاهی اوقات به نباتات گلداری برخورد می کنم که شکل گلهای آن ،انسان را حیران می کند این درخت یکی از دیدنی ترین  آنهاست .

 درخت  «چرخ آتشین » با نام علمیStenocarpus    sinuatus و نام عمومی  Firewheel  tree از خانواده  Proteaceae دارای بیش از سی گونه ، اگرچه بومی جنگلهای بارانی استرالیا بوده است ولی به مرور زمان در بسیاری از مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیا گسترش یافته است .

درختی است همیشه سبز به ارتفاع 9 تا 12 متر ولی می تواند تا 40 متر بالا رود .برگها متناوب ، دارای فرمهای متنوع ، ساده تا پنجه وار ، نسبتاً چرمی به طول 12 تا 20 سانتی متر ،رگبرگها درسطح و زیر برگ واضح و مشخص ،حاشیه موجدار،در پائیز برگها تغییر رنگ می دهند طیفی از رنگهای زرد ، نارنجی ، قرمز یاقوتی و قرمز خونی ،این تغییر رنگ از درختی به درخت دیگر متتفاوت است و زیبایی خیره کننده ای را آشکار می سازد. تنه استوانه ای که تا 75 سانتیمتر قطر پیدا می کند ، دارای پوست خاکستری ناصاف و نامرتب ،  شاخه های جوان قهوه ای رنگ و جالب توجه ، گلها تزیینی ، دوجنسی یعنی دارای اندامهای نر و ماده ، به رنگ قرمز روشن تا نارنجی و گاهی زرد رنگ،به قطر 1تا2/1 اینچ که دارای یک قسمت  کروی گوی مانند در نو ک است . گلها در انتهای شاخه ها بوجود نمی آیند بلکه از زیر دمبرگها ظاهر می شوند و معمولاً بین 6تا20گل بشکل چتر در کنار هم قرار می گیرند و دایره ای به قطر 6 تا 15 اینچ را بوجود می آورند که یاد آور چرخهای واگن قطار می باشد . گلها درتابستان و پائیز  خودنمایی می کنند.میوه یک کپسول می باشد که قایق شکل و به طول 5تا10 سانتیمترو به عرض 2 سانتیمتر است.طول بذر ها 12 میلیمتر می باشد.

 


ازدیاد آن از طریق بذر و قلمه چوب سخت و قلمه چوب نیمه سخت صورت می گیرد. درختانی که از طریق بذر تولید می شوند پس از هفت سال و درختانی که از طریق قلمه ازدیاد می یابند پس از سه تا چهار سال به گلدهی می رسند. نیاز به آبیاری منظم دارد بطوریکه خاک در فاصله دو آبیاری خشک نشود (نیاز به خاک مرطوب دارد )در بعضی از منابع ذکر شده که این درخت حتی می تواند در آب زندگی  کند . در انواع خاکها از قبیل رسی ، لومی و شنی به راحتی رشد و نمو می کند. سازگار با طیف وسیعی از شرایط آب و هوایی است . حتی در آب و هوای خشک هم رشد می کند ولی می بایستی آبیاری مطلوبی داشته باشد. در آفتاب کامل تا کمی سایه رشد و نمو می کند. این درخت اولین بار در سال 1810 توسط گیاه شناس اسکاتلندی جناب رابرت براون شناسایی شده است. این درخت بین 50 تا 150 سال عمر می کند.

 

 موضوعات مرتبط:

تاريخ : شنبه ۱۳٩۳/٦/٢٩ | ٩:٢۳ ‎ق.ظ | نویسنده : فرج اله دهداری نژاد | نظرات ()