همانطور که میدانید گیاهان دارای  طبقه بندی علمی  بشرح زیر می باشند .

قلمرو گیاهی  : kingdom   

قسمت: Division                                                                            

زیرقسمت:subdivision  

راسته:order

تیره: family

جنس:Species    

گونه:Genus                                                                                       

واریته  : variety

تیره یا خانواده acanthaceae   دارای جنس های متعددی است .که بیشتر مناسب مناطق گرمسیری می باشند. یکی از  این جنس ها pseuderanthemumمی باشد که دارای گونه ها و واریته های زیادی  است . قبلاً از این جنس تعدادی گونه معرفی کرده ام از جمله گیاه «فرشید»در این پست یک گونه دیگر  بانام  فارسی «آوا » را معرفی می کنم .  


گونه گیاهی «آوا»با نام علمی pseuderanthemum carruthersii  atropurpureum variegatum     بوته ای است همیشه سبز،چندساله ،لطیف، دارای رشد سریع به ارتفاع 60تا 120سانتیمتر و به گستردگی 60 تا90 سانتیمتر ، برگها سبز  خاکستری با لکه های نامنظم کوچک به رنگ کرم یا سفید یا زرد کم رنگ و  با خوشه ای از گلهای سفید که دارای  نقطه هایی به رنگ صورتی خصوصا در گلوگاه گل می باشد وگلها  در بهار و پاییز خود نمایی می کنند. . این گیاه بومی جزایر آقیانوس آرام است به آبیاری منظم نیازدارد در pH شش تا هفت و نیم بهترین رشد را دارد . برای نگهداری در گلدان و کاشت در  باغچه منازل حتی پاسیو مناسب است . این گیاه براحتی از طریق قلمه ساقه خصوصا سرشاخه ها ازدیاد می یابد .قابلیت رشد ونمو در سایه کامل ،محیط نیمه سایه و حتی آفتاب ملایم در مناطق دارای آب وهوای گرم و مر طوب را دارد.   

این گیاه از طریق  بانویی متشخص و متین از شهرستان بوشهر برایم ارسال گردیده که پس از شناسایی به پیشنهاد ایشان نام  دلنشین «آوا » را برای آن انتخاب کردیم. موضوعات مرتبط:

تاريخ : چهارشنبه ۱۳٩۳/٧/۱٦ | ٩:٢٥ ‎ق.ظ | نویسنده : فرج اله دهداری نژاد | نظرات ()