یادداشت (اول)

به نام ایزد دانا

          من از درس حرفه و فن دوره راهنمایی به امور باغبانی تمایل پیداکردم. با قبولی در رشته باغبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز این علاقه مندی تشدید شد. در دوران خدمت سربازی هم به تولید نهال برای جهاد خودکفایی لشکر نود و دو زرهی خوزستان مشغول بودم / برای اولین شغل هم در سال 1367 به شهرداری شهرستان بهبهان رفتم و بعنوان کارشناس مسئول فضای سبز بصورت قراردادی یکساله  مشغول بکار شدم . به علت شرایط نامساعد شهرداری بعد از پایان قرارداد به اداره کشاورزی رفتم . ولی به فعالیت در زمینه فضای سبز ادامه دادم .

         در سال 1378 همای سعادت برشانه تعدادی از پرسنل مدیریت کشاورزی بهبهان نشست تعدادی از آنها را به بازدید و دوره های آموزشی خارج از کشور فرستادند. من به کشور انگلستان برای یک دوره چهل روزه دررابطه با ترویج کشاورزی فرستاده شدم . از آنجایی که از دیر باز علاقه مند به مسائل فضای سبز بودم در مدت کوتاهی که در انگلیس بودم به بررسی و تحقیق و پرس و جوی زیادی در آنجا شدم .

انگلستان در زمینه فضای سبز دارای یک برنامه جامع و بسیار عظیم به نام « انگلستان در گل » می باشد که از سالهای نه چندان دور شروع شده و همچنان با شدت ادامه دارد تعداد محدودی از رئوس برنامه های آنها بشرح زیر می باشد .

1 – افزایش آگاهی های عمومی در رابطه با شناخت نقش فضای سبز در زندگی امروزه

2 – گردآوری و سلکسیون گونه های موجود در انگلستان

3 – تحقیق و بررسی و جمع آوری و تکثیر گونه های گیاهی که درسایرمناطق جهان باشرایط آب و هوایی انگلستان رشد می کنند.

4 – احداث بزرگترین گلخانه جهان به شکل بالنهای بسیار عظیم به منظور جمع آوری و نمایش تعداد بسیار زیادی از گونه های گیاهی دنیا بطوری که هر شرایط آب و هوایی دارای قسمت مربوط به خود می باشدو سالیانه میلیونها نفر از آن بازدید می نمایند.

5 – برگزاری جشنواره های مختلف از قبیل جشنواره بهترین گل آرایی ، جشنواره بهترین گلهای خانگی و جشن دوستی با درختان

6 – کاشت یک درخت به مناسبت تولد هر فرزند در پارکهای شهر محل سکونت

7 – تزئین گیاهی نمای ساختمانها ( پنجره ، بالکن ، تراس )

8 – ارایه فهرست آفات و بیماریها و راههای پیشگیری و مبارزه با آفات و امراض

9 – تولید انواع گلدانهای زیبا و فانتزی

10 – برنامه تغذیه گیاهان با کودهای آلی و شیمیایی

11 – تدارک بخش خصوصی قوی با مراکز تولید و فروش نهال ،نشاء ، بذور و . . .

پس از بازگشت به ایران ،  با اقتباس از برنامه های  آنها ،خدمات فضای سبز « بهبهان در گل »را تاسیس نمودم و در حد توانایی خود به پیگیری بعضی از آن برنامه ها در شهرمان اقدام کردم.

 

/ 3 نظر / 16 بازدید
زهرا فرشید

بسیار عالی بود. موفق باشید.[گل]

نسرین

آرزوی موفقیت برای شما دارم واقعاً با حسن نیت و خالصانه کار می کنید

سحر

احسنت به این همه علاقه و پشتکار انشالله موفق باشید