پیچک آنتی گونون

نام فارسی: پیچک آنتی گونون 

نام انگلیسی:chain-of-love

نام علمی: Antigonon  Leptopus

از خانواده:  Polygonaceae (علف هفت بند )

پیچ آنتی گونون   دارای 3 تا  8 گونه می با شد که در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری مکزیک و آمریکای  مرکزی  پراکنده اند  . گیاهی است  پیچان و بالا رونده دارای تندریل (پیچک)که تا بیش از 10  متر رشد می کند . دمبرگی از 6/0 تا5/1سانتی متر بلندی دارد. پهنک  برگ  5/2 تا 5/7  سانتی متر عرض و 3 تا 9 سانتی متر طول  دارد که به شکل تخم مرغی- نیزه ای یا هرمی با رگه های مشبک و نوک تیز است . تنه اصلی آن چوبی ،باریک و ظریف و منحنی شکل است .

گلها کامل و  1 تا 4 سانتیمتر طول دارند. در گل آذین خوشه ای جلوه گری می کند گلبرگها 5تا6 تایی اند که سه تای بیرونی قلبی شکل و آنهایی که خارجی ترند باریکتر و کم عرض ترند. پرچمها 7 تا 9 تایی هستند تخمدان سه گوش و خامه ها سه تایی،میوه ها درشت و فندقه زاویه دار و رنگ گلها صورتی  کم رنگ  و پر رنگ و سفید می باشند . در زبان انگلیسی به آن «اشکهای عروس » «زنجیره ای از عشق » «جواهرهای پادشاهی » «قلبهای به هم گره خورده »و ...می گویند.

تا آنجا که من مشاهده کرده ام از این گیاه فقط در دو محل در خوزستان وجود دارد یکی در نهالستان گروه باغبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز و دیگری در باغ گیاهشناسی فدک شهرستان دزفول ،از عزیزان علاقه مند درخواست دارم در صورتی که نهالستانی اقدام به تولید این گونه می نمایند به ما اطلاع دهند.

در دوران دانشجویی استاد عملیات باغبانی ما جناب آقای مهندسی پارسی اسم فارسی عروس پشت پرده برای این گونه بکار می برد اگرچه یک گونه علف هرز هم با همین نام شناخته شده است.

/ 0 نظر / 317 بازدید