درخت «کورش کبیر »

درخت  «کورش  کبیر »

گونه گیاهی «کورش کبیر » با نام علمی    Polyalthia         Longifolia         Var        pendul           از خانواده  Annonaceae    درختی است همیشه سبز ؛  سریع الرشد ؛بلند ؛که بطور متقارن هرمی رشد می کند و شاخ وبرگ سبز تازه و درخشان تولید می نماید . این درخت یکی از اولین انتخابهای طراحان منظر و چشم انداز می باشد  که از آن بصورت تک درخت باد شکن و حتی پرچین استفاده  می کنند . ارتفاع رشد آن تا ۱۲ متر می رسد و از خصوصیات جالب آن این است که تمام طول درخت با برگهای طولانی ۷ تا۲۰ سانتیمتر و موج دار پوشیده شده است . کنتراست زیبا ازبرگهای قهوه ای طلایی و  مسی دربرابر برگهای سبز قدیمی تیره یک نمایش جذاب است . از برگها در مراسم مذهبی و تزیینات مورد استفاده قرار می گیرد .

 تنه درخت دارای پوست خاکستری و صا ف  می باشد . از چوب آن در ساخت فیبر ؛ جعبه و مداد و ... استفاده می شود . ساقه ها و شاخه ها وقتی شکسته می شوند معطر هستند. گلها درفصل بهار برای یک دوره کوتاه (حدود ۲تا ۳ هفته )درطول این دوره ؛کل درخت با خوشه هایی از گلهای سبزروشن  و زرد رنگ ستاره ای شکل  با شش گلبرگ وبه قطر ۵/۳تا ۵/۴سانتی متر  و معطر پوشیده شده است . میوه ها تخم مرغی شکل و دردسته های ۱۰ تا ۲۰ تایی ظاهر می شوند . ابتدا سبز است ولی در زمان رسیدن بنفش تیر تا سیاه رنگ می شوند.

 این درخت نیاز به قرار گرفتن درمعرض نورخورشید و آبیاری متوسط دارد اگرچه بومی هند ؛ سریلانکا و پاکستان می باشد ولی به مرور زمان  در مناطق نیمه مرطوب و مرطوب نیمه گرمسیری و گرمسیری دنیا پراکنده شده است البته با توجه به مقاومت آن به خشکسالی ممکن است در مناطق گرمسیری خشک هم قابل توسعه باشد .  از طریق قلمه و بذر به راحتی ازدیاد می یابد . عمدتا به عنوان اثر بخش بودن در کاهش آلودگی صوتی کاشته می شود. این درخت خواص دارویی فراوانی دارد .  امیدوارم که علاقه مندان محیط زیست در آوردن این درخت زیبا و جذاب از پاکستان به ایران اهتمام ورزند .این نام را به افتخار ابرمرد تاریخ ایران زمین ؛ کورش کبیر نامگذاری کرده ام

/ 0 نظر / 342 بازدید