درخت خرنوب

 اگرچه بعنوان یک درخت زینتی در باغات هم کشت و کار میشده است. اکثر درختان خرنوب دوپایه هستند، برخی از آنهاهم دوجنسی (دارای اندامهای  نر وماده )هستند.گلها کوچک و فراوان  ، برروی گل آذین خوشه ای  ،  بصورت مارپیچ ،روی چوبهای قدیمی و حتی تنه ظاهر می شوند.

    میوه یک نیام (غلاف) است غلاف ها کشیده ، مستقیم یامنحنی و ضخیم است .آنها برای رسیدن نیاز به یکسال دارند . که در نهایت پس از رسیدن روی زمین می افتند. از پودر دانه های خرنوب بعنوان جایگزینی برای پودر کاکائو استفاده می شده است .

این گیاه بومی   منطقه مدیترانه ، شامل کشورهای جنوب اروپا و شمال افریقا بوده    که به مرور زمان در  ایران ،کشورهای شرق و غرب آسیا وخاورمیانه گسترش یافته است. بسیار مناسب برای مناطق گرمسیری و متحمل برای مناطق ساحلی گرم و مرطوب است .

درگذشته از دانه های آن بعنوان مقیاس وزن سنگهای زینتی و فلزات گرانبها استفاده میشده است که واحد قیراط ( ٢٠٠ میلی گرم ) از آن منشائ گرفته است .

این گیاه مقاوم به یخ زدگی می باشد . همچنین بسیار مقاوم در برابر خشکسالی می باشد. گرده افشانی به وسیله باد و حشرات صورت میگیرد.  نسبتا متحملبه شوری بوده و خاکهای لوم زهکشی شده را ترجیح میدهد ازدیاد آن از طریق بذر می باشد .

/ 6 نظر / 346 بازدید
زهرا فرشید

سلام مهندس یه پیشنهاد دارم که از روی تجربه چند سال وبلاگ داری خدمتتان عرض میکنم. قرار دادن این حجم و تعداد عکس باعث می شود خیلی از بینندگان وبلاگتان با مشکل برخورد کنن و صفحه برایشان باز نشود و از طرفی اکانتتان نیز مشکلی دار شود. نهیتا 4-5 عکس شاید کفایت کند. ببخشید اگر بی ادبی شد. من وبلاگ شما را در فیذلی خودم اضاف کردم و مطالب شما را هر روزه خواهم خواند فقط من یک جوانه ام را فرموش نفرمایید.

زهرا فرشید

نکته جالبی در مورد این گیاه تحمل به یخ زدگی ذکر کردید آیا برای کاشت در مناطقی مثل شیراز و شهرهای معتدله و سردسیر مناسب است؟

نیکی

با سلام خدمت شما جناب مهندس دهداری نژاد و تبریک جهت راه اندازی وبلاگتون امروز متوجه وبلاگ جدیدتون شدم. من هم یه گیاه زینتی از خانواده فاباسه کشف کردم! که به زودی در وبلاگم معرفی خواهم کرد. البته یه سوالی برام مطرحه و اینکه این غلافها بعد از گلدهی رو درخت جالبن؟؟؟ [لبخند]

نیکی

با سلام خدمت شما جناب مهندس دهداری نژاد و عرض تبریک جهت ایجاد وبلاگ جدید. امروز متوجه وبلاگتون شدم. این گیاه هم به واسطه تنوع در خانواده فاباسه آشناست. من هم یه گیاه از این خانواده کشف کردم! و به زودی در وبلاگم معرفی خواهم کرد فقط نمیدونم در شرایط جنوب سازگار هست یا نه. به نظرتون این غلافها در گیاهان زینتی بعد از گلدهی از زیبایی گیاه کم نمیکنه؟؟؟ ممنون.

نسرین

مرسی جالب بود درختی با سایه اندازی مناسب که می شه تو فضای سبز خوزستان وارد و ترویج داد

زهره دهقانی

سلام و خسته نباشید فراوان بی نهایت سپاس از این همه تلاش و علاقه جنابعالی خیلی خوشحالم که اسم درخت رو پیدا کردین.