ملکه سبا

همه شما داستان حضرت سلیمان (ع)، ملکه سبا و هدهد را شنیده اید . در دنیای کنونی ما ، اینترنت نقش هدهد را ایفا می کند . ما را از زیبایی ها و عجایب  و . . . سایر مناطق جهان مطلع می سازد .

گونه «ملکه سبا » با نام علمی  Combretum indicum or Quisqualis indica  و نام انگلیسی Rangoon Creeper  از خانواده  Combretaceae بومی جنوب شرقی آسیا ، ولی برده شده به قاره امریکا ،که در بسیاری از نقاط جهان بعنوان گیاه زینتی کشت می شود.   گیاهی است رونده ، سریع الرشد ، همیشه سبز به طول ۶/۲ تا ۸ متر برگهابزرگ ، بیضی نوک تیز به طول ۷ تا ١۵ سانتیمتر ، با آرایش متقابل ، گلها ترومپت  مانند ، شکوفه ها فوق العاده معطر خصوصاً در شب  و اوایل صبح  ، گلها در ماههای گرم سا ل معمولاً از اوایل بهار تا اواسط پاییز  ظاهر می شوند ،گلبرگهای گل سفید هستند ولی به تدریج به رنگ صورتی تغییر رنگ داده سپس قرمز گیلاسی می شوند از این روی در خوشه های گل خیره کننده که آویزان از گیاه اصلی ، همزمان گلهای به رنگ سفید ،صورتی و قرمز دیده می شوند که منظره بی نظیری بوجود می آورند. از آن بعنوان یک گیاه دارویی استفاده می شود. ریشه و میوه آن دارای خواص دارویی فراوانی است که در درمان روماتیسم و . . .کاربرد دارد .

 از بینندگان عزیر تقاضا دارم که در صورتی که این گونه  گیاهی را در هر منطقه ایران مشاهده نموده اند ما را مطلع سازند. نام پیشنهادی من برای این گونه ملکه سبا می باشد و گرنه ترجمه انگلیسی آن« مستی دریانورد » یا امین الدوله چینی یا خزنده رانگونی می باشد . روش تکثیر این گیاه با بذر ، قلمه ساقه و ریشه می باشد.  

/ 0 نظر / 264 بازدید